18.06.2024
Fotowoltaika

Z roku na rok w Polsce jest coraz więcej słonecznych dni, co stwarza doskonałe warunki do inwestowania w energię odnawialną. Wzrost liczby słonecznych dni nie idzie w parze ze spadkiem cen prądu, co stawia przed nami pytanie: co zrobić w obliczu rosnących rachunków za energię elektryczną? Odpowiedź jest prosta – zainwestować w instalacje fotowoltaiczne.

 

 

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne są znane już od dłuższego czasu, jednak warto zwrócić uwagę na różnorodność możliwości ich montażu. Nie tylko dachy są odpowiednim miejscem na instalację paneli. W tym artykule przedstawię różne metody montażu, które mogą zainspirować do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę.

 

 

Montaż paneli na dachu

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli na dachu. Proces ten obejmuje zamocowanie uchwytów, na których montowane są profile, a na nich z kolei same panele. Rodzaj uchwytów zależy od pokrycia dachowego:

  • Blachodachówka: Używamy wkrętów dwugwintowych.
  • Dachówka: Montaż odbywa się na uchwytach mocowanych do łat.
  • Blacha trapezowa: Stosujemy tzw. mostki trapezowe.
  • Dach płaski: Wykorzystuje się system na tzw. ekierkach, nazwanych tak ze względu na kształt konstrukcji.

 

Opracowano również zaawansowane systemy montażu paneli na płytach warstwowych, jednak to temat na osobny artykuł.

 

 

Panele na barierkach balkonowych

Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest montaż paneli na barierkach balkonu. To metoda mniej inwazyjna, ale ograniczona wymiarami balkonu. Zwykle takie instalacje można zauważyć na blokach z wielkiej płyty, gdzie mieszczą się zazwyczaj dwa panele.

 

 

Konstrukcje gruntowe

Ostatnią opcją, którą warto rozważyć, jest montaż paneli na konstrukcjach gruntowych. Panele są zamocowane na „stołach”, a te stoły są stabilizowane w gruncie poprzez wkręcenie konstrukcji w ziemię lub zabetonowanie belek. Jest to rozwiązanie idealne dla osób posiadających większe działki.

 

 

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na oszczędności w rachunkach za prąd. Warto rozważyć różne metody montażu paneli, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i warunkom. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dach, balkon czy konstrukcję gruntową, inwestycja w fotowoltaikę to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się:

 

lukasz-hinc-3

Łukasz Hinc

Doradca Handlowy

phone691 992 098

mail l.hinc@izobudmb.pl

 

< powrót