05.07.2024
Kolorystyka ścian w budynku mieszkalnym a samopoczucie mieszkańców

Projektując swoje mieszkanie staramy się aranżować pomieszczenia tak, aby było ładnie i funkcjonalnie. Zdarza się, że kolor ścian wybieramy do pomieszczenia, bo tak podpowiedziała intuicja. Czy to dobrze? Nie zawsze, bo kolor ścian w pomieszczeniu ma olbrzymie znaczenie na nasze samopoczucie. W artykule tym omówimy, jak różne barwy wpływają na naszą codzienność i jakie kolory warto wybrać do poszczególnych pomieszczeń.

 

 

Paleta Barw a Samopoczucie

W palecie barw wyróżniamy trzy główne grupy kolorów: ciepłe, zimne i neutralne. Każda z tych grup oddziałuje na nas w inny sposób, dlatego warto wiedzieć, jak ich używać w aranżacji wnętrz.

 

Barwy ciepłe: Do tej grupy należą wszelkie odcienie brązów, żółci i pomarańczy. Kolory te kojarzą się z ciepłem, słońcem i przytulnością. Stosowanie ciepłych barw w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salon czy jadalnia, może stworzyć przyjazną i gościnną atmosferę, sprzyjającą relaksowi i spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi.

Barwy zimne: Zimne kolory, takie jak odcienie niebieskiego i ciemnej zieleni, mają działanie pobudzające. Są idealne do pomieszczeń, w których pracujemy, ponieważ pomagają skupić się i zwiększają naszą produktywność. W biurze domowym lub gabinecie, zimne barwy mogą przyczynić się do lepszej koncentracji i efektywności pracy.

Barwy neutralne: Szarości i inne neutralne odcienie są wszechstronne i pasują niemal do każdego wnętrza. Mogą stanowić doskonałe tło dla innych kolorów, tworząc elegancką i spokojną atmosferę. Neutralne barwy sprawdzają się zarówno w sypialniach, jak i w przestrzeniach wspólnych.

 

 

Dobór Kolorów do Pomieszczeń

Wybierając kolory do poszczególnych pomieszczeń, warto kierować się ich funkcją oraz tym, jakie emocje chcemy wywołać.

 

Salon i jadalnia: W tych pomieszczeniach warto zastosować ciepłe lub neutralne barwy. Kolory takie jak beże, ciepłe brązy czy delikatne odcienie żółci mogą stworzyć przytulne i zachęcające wnętrze, idealne do relaksu i wspólnych posiłków.

Kuchnia: W kuchni sprawdzą się zarówno ciepłe, jak i neutralne barwy. Ciepłe kolory mogą pobudzać apetyt i dodawać energii podczas gotowania, natomiast neutralne odcienie nadadzą kuchni nowoczesnego i eleganckiego charakteru.

Sypialnia: To miejsce, gdzie powinniśmy się wyciszać i regenerować, dlatego najlepiej zastosować tu ciepłe barwy. Odcienie takie jak pastelowe róże, delikatne beże czy jasne brązy pomogą stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę, sprzyjającą zdrowemu snu.

Biuro domowe: W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy warto postawić na zimne kolory. Odcienie niebieskiego czy zieleni mogą zwiększyć naszą produktywność i poprawić koncentrację.

 

 

Podsumowanie

Kolor ścian w naszych domach ma olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucia. Wybierając odpowiednie barwy, możemy stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. W ofercie Izobud znajdziesz szeroką paletę barw, dzięki której każde pomieszczenie będzie wyglądało rodem z najlepszych czasopism wnętrzarskich. Nasi doradcy chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego koloru do Twojego wnętrza. Dodatkowo mamy mieszalnik farb Caparol – dobierz kolor do swojego wnętrza i ciesz się piękną aranżacją na lata.

 

Zapraszamy do naszych punktów sprzedaży, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do pomalowania swojego mieszkania i domu 😊

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się:

 

lukasz-hinc-3

Łukasz Hinc

Doradca Handlowy

phone691 992 098

mail l.hinc@izobudmb.pl

 

< powrót