25.08.2022
Co zaliczamy do chemii budowlanej?

Wykonywanie robót budowlanych oznacza konieczność korzystania z odpowiednich materiałów oraz potrzebnych narzędzi, w większości przypadków nie obejdzie się także bez wielu dodatkowych akcesoriów i produktów. Ciężko wyobrazić sobie prace remontowo-budowlane czy instalacyjno-montażowe bez elementów złącznych, taśm lub farb. Wśród wyrobów, które zwykle okazują się niezbędne, znajdzie się również chemia budowlana, która pomoże w zwiększeniu przyczepności, wykonaniu izolacji lub uszczelnień i spajaniu elementów. Przekonajmy się, jakie preparaty określa się jako chemię budowlaną.

Środki uszczelniające i zabezpieczające

Chemia budowlana to środki pomocnicze, które mogą być stosowane przy różnych pracach budowlanych. Wśród nich znajdują się m.in. materiały do wykonywania powłok zabezpieczających np. folie w płynie i wszelkiego rodzaju uszczelniacze używane przy elementach narażonych na działanie wody zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W skład tej grupy wchodzą także silikony, które okażą się niezastąpione przy pracach z instalacjami wodnymi, kanalizacyjnymi oraz sanitarnymi, jak również uszczelniacze akrylowe. Przy robotach związanych z pokryciami dachowymi niezbędne okażą się uszczelniacze dekarskie, a do zabezpieczania betonu przed przeciekami masy bitumiczne.

Kleje i grunty

Chemia budowlana to także preparaty stosowane do regulowania chłonności podłoża, a więc różne rodzaje gruntów poprawiających przyleganie tynków, zapraw i farb. Przydatne okażą się zwykle wszelkiego typu kleje m.in. poliuretanowe pianki montażowe, kleje do montażu termoizolacji, a także drewna, szkła, ceramiki i metalu. W tej kategorii znajdą się też taśmy montażowe pozwalające na przyklejanie listew, luster i różnych elementów wykończeniowych.

Dodatki do materiałów budowlanych

Chemia budowlana to także rozpuszczalniki pozwalające na usuwanie starych powłok malarskich, rozmaite odrdzewiacze i smary. Będą to także dodatki do zapraw, betonów i gładzi czy fug m.in. plastyfikatory, przyspieszacze, jak również szpachlówki, kity oraz masy uszczelniające i izolujące.

< powrót