14.05.2024
Trendy w ogrodnictwie

Wiosna jest idealnym momentem na to, aby zacząć wprowadzać zmiany w naszym najbliższym otoczeniu – naszych domach i ogrodach. W tym roku, szczególnie modne stały się dwa trendy: ogrodnictwo balkonowe i slow gardening. Te podejścia do ogrodnictwa nie tylko upiększają przestrzeń wokół nas, ale również wprowadzają harmonię i zgodność z naturą do naszego codziennego życia.

 

Ogrodnictwo Balkonowe – Twój Mini-Ogród na Balkonie

Ogrodnictwo balkonowe to doskonała alternatywa dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnego ogrodu, ale pragną otaczać się zielenią i samodzielnie hodować warzywa. Ta forma uprawy ma liczne zalety – jest przystępna, ekologiczna i niezwykle satysfakcjonująca. Moim zdaniem nie ma nic lepszego, jak świeża sałata, rzodkiewka czy szczypiorek do śniadania przyniesiony z własnego ogródka, ograniczając jednocześnie stosowanie nawozów do minimum.

 

Slow Gardening – Pielęgnacja Ogrodu w Rytmie Natury

Slow gardening zachęca do spokojnego, zrównoważonego podejścia do pielęgnacji ogrodu. W tym trendzie liczy się każdy element naturalnego cyklu, od nasadzeń po pielęgnację roślin. Trend ten idealnie wpisuje się w coraz bardziej popularne koncepcje łąk kwietnych oraz hoteli dla owadów, które zdobią miejskie krajobrazy – ostatnio spotkałem takie hotele w pobliżu Mostu Wapienniczego w Gdańsku.

Slow gardening to doskonały sposób na stworzenie ekologicznego, pięknego i funkcjonalnego ogrodu, który będzie jednocześnie służył lokalnej faunie i cieszył oko każdego roku.

 

Nowości w Aranżacji Ogrodowej

Ogród domowy także przechodzi transformację. Popularne tuje są wypierane przez drzewa liściaste, które mogą tworzyć piękne szpalery żywopłotów. Odpowiednio nasadzone graby tworzą atrakcyjną dekorację ścieżek. Co raz bardziej popularna staje się laurowiśnia, która posiada ciemnozielone liście. Intensywne barwy jeżówki idealnie kontrastują z naturalnym kamieniem ozdobnym i z kostką wyłożoną na posesji.

 

Kruszywa ozdobne i kamienie ogrodowe

Królową wśród kamieni jest kora kamienna, na drugim miejscu znajduje się dalmatyńczyk, który swojej urodzie pasuje w zasadzie do każdego ogrodu i każda roślina, będzie dobrze się prezentowała. Podium zamykają żwir miodowy, serpentynit i otoczak alpen ice. Kamienie są najczęściej wykorzystywane do utworzenia ścieżek.

Przed wysypaniem kamienia warto zaopatrzyć się w tkaniny zapobiegające rozrostowi chwatów, które mogą tylko popsuć estetykę ogrodu. Te produkty wyróżniają się nietuzinkowymi kolorami. Skierowane są do osób, które nie boją się odważnych kontrastów.

 

Oświetlenie ogrodu – dla nastroju i dla bezpieczeństwa

Przed wszelkimi pracami warto rozważyć zastosowania oświetlenia przy ścieżkach i w pobliżu strefy relaksu. Ciekawym rozwiązaniem jest również podświetlanie jednej rośliny, np. drzewa, które jest wyjątkowe na tle reszty otoczenia.

Warto zaopatrzyć się w słupki z gniazdami elektrycznymi, które są estetyczne. a my nie musimy się plątać w przedłużaczach podczas prac pielęgnacyjnych.

 

MOJE PODPOWIEDZI:

  • KORA DRZEWNA – Pamiętaj o korze drzewnej, która oprócz walorów estetycznych ma właściwości ochronne roślin – trzyma wilgoć i chroni rośliny przed przesuszeniem korzeni, a także zakwasza glebę, dzięki czemu iglaki lepiej rosną.
  • PODBICIE BARW – Jeżeli chcemy podbić kolory ogrodu, a barwne kwiaty kwitną za krótko to można zastosować kolorowe zrębki. Zastosuj MULCZ – zapobiega on wypłukiwaniu wartości odżywczych dla roślin. Atutem jest ochrona przed mrozami roślin, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.

 

Gdzie nas znaleźć?

DZIERŻĄŻNO 83-331, KARTUSKA 10B

 

jak dojechać?

IZOBUD-DACHY-BANER-3

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się:

 

lukasz-hinc-3

Łukasz Hinc

Doradca Handlowy

phone691 992 098

mail l.hinc@izobudmb.pl

 

Dodatkowo w ofercie:

WOKOL-DOMU

Kompleksowa oferta produktów i rozwiązań, które pomogą Ci pięknie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń wokół Twojego domu. Oferujemy:

 

  • Materiały do dekoracji posesji: Kamień elewacyjny i płytki kamienne | Żwiry dekoracyjne | Otoczaki | Bryły szklane dekoracyjne | Kora kamienna | Ścieżki kamienne dekoracyjne | Monolity dekoracyjne | Kamień do gabionów i donice gabionowe
  • Ogrodzenia i Bramy Wjazdowe: Oferujemy różnorodne opcje ogrodzeń i bram wjazdowych, które nie tylko zabezpieczą Twój dom, ale również staną się jego wizytówką.
  • Narzędzia Ogrodowe: Znajdziesz u nas wszystkie narzędzia niezbędne do pielęgnacji ogrodu – od sekatorów, przez łopaty, po systemy nawadniania. Wszystko, co potrzebne do utrzymania zieleni w idealnym stanie.

 

Poznaj ofertę Izobud – odwiedź nasze ogrody w Dzierżążnie i zainspiruj się!

< powrót