07.05.2024
Zdrowy dom – walka z niewidzialnym wrogiem, czyli jak wyeliminować grzyba

W dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele uwagi przywiązujemy do jakości życia i zdrowia, nie można ignorować warunków, w jakich żyjemy. Nasze domy, choć z zewnątrz mogą wydawać się bezpieczne i przytulne, często skrywają niewidzialne zagrożenia. Jednym z najczęstszych problemów jest obecność grzyba na ścianach – nieproszonego gościa, który nie tylko szpeci wnętrza, ale również może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

 

Nowoczesne budownictwo a wyzwania wentylacyjne

W nowo powstających budynkach, obecność odpowiednich systemów wentylacyjnych jest już standardem.

Coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja – system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki niej powietrze w domu jest nie tylko ciągle odświeżane, ale również ogrzewane, co minimalizuje straty cieplne. Warunkiem efektywnego działania takiej instalacji jest szczelność budynku.

Czasami jednak, nawet w nowych konstrukcjach, zdarza się, że izolacja nie jest doskonała, a powietrze ucieka przez nieszczelne uszczelki okien czy źle dopasowane drzwi.

 

Tradycyjne budownictwo – urokliwe, ale ryzykowne

Z kolei w starszych budynkach, gdzie standardem były drewniane, nie do końca szczelne okna i drzwi, problem nieszczelności był jeszcze bardziej widoczny. W przeszłości nie stosowano często nawet kratki wentylacyjnej, gdyż przepływ powietrza i tak miał miejsce przez liczne szczeliny. W wyniku remontów, gdy stare okna zastępowane są nowoczesnymi ramami z PCV, a drzwi stają się hermetyczne, może pojawić się problem z nagromadzeniem wilgoci i, co za tym idzie, z rozwojem grzyba.

 

Grzyb – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

 

Grzyb na ścianach jest wynikiem zbyt dużej wilgotności i braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W powietrzu znajduje się mnóstwo mikroorganizmów, w tym rodniki grzybów, które przy sprzyjających warunkach, zaczynają się rozmnażać, tworząc nieestetyczne i niezdrowe plamy. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej usunąć grzyba, TU POLECAMY PRODUKT HG – ŚRODEK DO USUWANIA PLEŚNI.

Niestety, zwłoka w działaniu może spowodować, że grzyb zagnieździ się głęboko w strukturze materiałów budowlanych, czyniąc go trudniejszym do usunięcia.

 

Proste rozwiązania – poprawa jakości powietrza

Po usunięciu grzyba, kluczowe jest zapobieganie jego ponownemu pojawieniu się. Można zastosować prostą wentylację poprzez montaż kratki lub zdecydować się na małe rekuperatory, które pomogą utrzymać ciągły przepływ świeżego powietrza. Tego typu rozwiązania są nie tylko efektywne, ale również stosunkowo proste w instalacji, a ich koszt zwraca się przez obniżenie ryzyka ponownych problemów z grzybem.

 

 

 

Życie w zdrowym domu jest inwestycją w nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Nowoczesne rozwiązania, rekuperacja czy odpowiednia wentylacja, mogą znacząco podnieść jakość życia. Nie pozwólmy, aby niewidzialny wróg zagrażał naszemu zdrowiu i komfortowi życia!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym Doradcą Handlowym!

 

 

lukasz-hinc-3

Łukasz Hinc

Doradca Handlowy

phone691 992 098

mail l.hinc@izobudmb.pl

 

 

 

< powrót